• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
   "Dünyada Yaşama 
            Dünyayı Yaşa"
Süleyman Çokay - eniyihekim.com
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam17
Toplam Ziyaret122647
Hava Durumu
Site Haritası

Online Psikolojik Danışma

ÇEVRİMİÇİ (ONLİNE) PSİKOLOJİK DANIŞMA

Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği etik kuralları çerçevesinde danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Çevrimiçi psikolojik danışma, psikolojik desteğe ihtiyaç duyan bireyler ile uzman psikolojik danışman arasındaki ilişkinin telefon veya internet aracılığıyla ve yine terapötik müdahalelerin bu ortamda gerçekleştirilmesidir.
Mektupla başlayıp telefonla devam eden, teknolojinin ilerlemesiyle CD vb. ekipmanla asenkron bir yardım sağlamak için insanların evlerine giren, internetle birlikte daha da kolay ulaşılabilir olan ve senkron bir yardıma dönüşerek yaygınlaşan bir yardım türüdür.
Çevrimiçi psikolojik danışma, teknolojik ilerleme neticesinde akıllı telefonların yaygınlaşması ve internetin ulaşılabilir olması ile birlikte mobil iletişimin kullanım alanının yaygınlaşması ile bireylerin gündelik hayatlarında tercih edilir hale gelmiştir.
Günümüzde bir çok insan, ekonomik nedenlerden, zaman ayırmada güçlük yaşadıklarından, evden çıkabilme ile ilgili güçlüklerden (salgın hastalık, engel durumu, asosyallik vb.) ya da bulunduğu konumda destek alabileceği bir psikolojik yardım hizmeti veren kurum veya uzman olmamasından dolayı güçlükler yaşamaktadır. Bu gibi nedenleri en aza indirmek ve sağlıklı yardım alabilmek için çevrimiçi psikolojik danışma hizmetinden faydalanmayı tercih edebilmektedirler.

ÇEVRİMİÇİ PSİKOLOJİK DANIŞMADA KULLANILAN BAŞLICA YÖNTEMLER

Çevrimiçi psikolojik danışma iki şekilde uygulanabilir:
Psikolojik danışman ve danışan arasındaki ilişkiyi yüz yüze danışmadakine benzer hale getirebilmek amacıyla görüntü ve ses bağlantısının da yer aldığı psikolojik danışman ile danışanın kamera ve ekran aracılığı ile iletişim kurmasıdır. Geleneksel psikolojik danışmadan daha uzak bir şekilde görüntü ve ses olmaksızın, psikolojik danışman ile danışanın birbirlerine bir sistem üzerinden örneğin; skype,whatsup, kısa mesaj, elektronik posta gibi araçları kullanarak iletiler göndermeleri yoluyla gerçekleştirlen şeklidir.

DANIŞAN AÇISINDAN AVANTAJLARI

* Zaman tasarrufu sağlar
*Ulaşım hızlı ve kolaydır
*Ssoyal anksiyete yaşanmaz
*Kendi rahat ortamını yaratır.