• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
   "Dünyada Yaşama 
            Dünyayı Yaşa"
Süleyman Çokay - eniyihekim.com
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam66
Toplam Ziyaret122009
Hava Durumu
Site Haritası

BABADAN OĞULA MESLEK SEÇİMİ SONU

BABADAN OĞULA MESLEK SEÇİMİNİN SONU

 

İnsan hayatının en önemli dönüm noktalarından olan meslek seçimi, yaşam başarısının en önemli adımlarından biridir.Bizlerin “Gelecek Tasarımı” diye adlandırdığımız yeni mesleki rehberlik programlarında, gençlerin kalıpların dışında düşünebilmeleri,kendine uygun olanı bulmaları ve kendi yollarını çizebilmeleri konuları vurgulanmaktadır.

Tercih döneminin başladığı bu günlerde  eski tercih alışkanlıklarını bir kenara koyma zamanı artık geldi.Yakın geçmiş zamanlarda  tercihlere daha çok ailede var olan meslekler  damgasını vururdu. Bunun yanı sıra herkes tarafından bilinen mesleklere öncelik verilir yeni meslek gruplarına mesafeli yaklaşılırdı. Oysaki gelişime ve teknolojiye açık olmak, ülke ve dünyada geçerlilik gibi ölçütler meslek seçiminin temel taşları olarak gözükmektedir.

 

Aşağıdaki soruların cevabını bulmaya çalışalım:

 

*Diğerlerinden farklı olarak ben ne yapıyorum?

*Yaşadığım çevreye hediyem ne olacak?

*Enerji kaynağım ne ?Beni ne heyecanlandırıyor?

*Hayattan ne istiyorum?

 

Bu sorulara vereceğimiz cevaplar bize doğru tercih yapmamız için ön hazırlık yapmamızı sağlayacaktır.

 

ÖNE ÇIKAN MESLEKLER

Dokuzuncu kalkınma planında sektörel bazda kamu yatırımlarının dağılımı bizlere önemli bir ışık tutmaktadır.

Bu tabloyu yorumlarsak,Enerji,Tarım,Haberleşme,Ulaştırma,Eğitim ve Sağlık sektörlerine önemli bir pay ayrıldığı görülmektedir.Dolayısıyla bu alanlarla ilgili programlarda istihdam sıkıntısı yaşanmayacaktır.

 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) strateji belgesine göre ülkede 8 yeni teknolojiye ağırlık verileceğini ifade edilmiştir.

BUNA GÖRE, BİYOTEKNOLOJİ VE GEN TEKNOLOJİLERİ, BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ, NANOTEKNOLOJİ, ENERJİ VE ÇEVRE TEKNOLOJİLERİ, MEKATRONİK MÜHENDİSLİĞİ, ÜRETİM VE SAYAÇ TEKNOLOJİLERİ, MALZEME TEKNOLOJİLERİ VE TASARIM TEKNOLOJİLERİ İLE SAĞLIK VE PERAKENDEYİ

GELECEĞİN MESLEKLERİ ARASINDA SAYABİLİRİZ 

Türkçe Matematik alanına baktığımızda , bu alanın lokomotif programları   Psikolojik danışmanlık, psikoloji, sosyal hizmet, yönetim bilişim sistemleri ve hukuk olarak görülmektedir. Denizcilik işletmeciliği, sivil hava ulaştırma, çocuk gelişimi, uluslar arası finansman,gastronomi bölümleri trend meslekler olarak öğrencilere mezuniyet sonrası  cazip imkanlar sunmaktadır.

 

Son olarak OSYM  kılavuzundaki hatalı sıralamaları, yanlış puan dönüştürmeleri bir kenara koyup  spesifik bir alana takılı kalmadan rüzgarınıza en uygun alanları belirleyin.Unutmayın ki  “Mesleği Seçmek, Hayat Biçiminizi Seçmektir”

 

SÜLEYMAN ÇOKAY