• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
   "Dünyada Yaşama 
            Dünyayı Yaşa"
Süleyman Çokay - eniyihekim.com
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam67
Toplam Ziyaret122010
Hava Durumu
Site Haritası

BAŞARI İÇİN

CARRPE DİEM

Carpe diem, Latin edebiyatının ünlü ozanı Horatius’un bir dizesinde geçen (Od’lar I, xi?) “gününü gün et”; “zamanın tadını çıkar” ya da “günü yakala” veya "an'ı yaşa" veya "günü yaşa" anlamını içerir.

Hayatımızın akışını değiştirmek, günün koşullarına uyum sağlamak için zaman asla geçmiş değildir.. Anı yaşamak, kötü giden şeyleri değiştirmek için “o anlar” çok önemlidir. Başlamak için şimdiden daha iyi bir zaman bulamayacağımızı ve  başlıkta yazdığım gibi “carpe diem” felsefesinin uygulanacağını hatırlayın.

Günleri ve saatleri umursamazca harcamak, en kıymetli hazinemiz olan zamana karşı yapılmış bir yanlışa yol açar.Ders çalışmaya bir türlü başlayamayan bir öğrenci, sevgisini gösteremeyen bir kişi hep aynı sorunu içinde barındırır; “Günü Kavrayamama”

İçinde bulunduğumuz bu dönem aslında buruk vedalarada evsahipliği yapıyor. Üniversite sınavını kazanıp, gidecek olan öğrenciler, bayram sonrası ayrılıklar, yeni görevlerine başlayacak olan memurlar hepside arkalarında hüzünlü kalpler bırakacaktır. Her roman O'ndan söz ediyor, her çiçek O'nu açıyorsa... Bir anlık ayrılık, bir ömür gibi geliyor ve gider gitmez   özlem saç diplerinizden çekiştirip beyninizi acıtıyorsa,   iştahınız kapanıyor, iştahınız açılıyor, iştahınız şaşırıyorsa... Eliniz telefonda yaşıyor, işaret parmağınızla ha bire O'nu tuşluyor,boş mesajlar gönderiyorsa, vitrindeki her giysiyi, her takıyı O'na yakıştırıyor,  parfümünü burnunuzdan, sureti gözünüzden, sesi kulağınızdan, teni aklınızdan silinmiyorsa bir türlü... yasak yayın gibi taşıyorsanız gün boyu... hem kimseler duymasın, hem cümle alem bilsin istiyorsanız Can Dündarın dediği gibi duygularımız yoğun  ama bir o kadarda tercümansız kalmış demek. Burdaki “O” , öğrencilerimiz,işe başlayanlar,terk edip gidenler,çocuklarımız, sevgililerimiz, dostlarımızdır. Hayatımızı değiştirmek için “şu an” ne kadar önemliyse vedalarımızın sancılı olmaması içinde “anlar”ı iyi değerlendirmek  o kadar önemlidir.

Hayat bir bumeranga benzer. Hayata ne verirsen , verdiğin ölçüde sana döner.

Dünden gelen, almamız gereken dersleri alalım, yarınıda ihmal etmeyelim ve yarını düşünelim ama en önemlisi şu an akıp giden zamanın kıymetini bilelim.

“Bir türlü beceremedi,Bir eliyle yarına, bir eliyle düne    yapıştıBugünü eline yüzüne yapıştırdıMutsuz oldu insanVe ne gariptirki, yarının telaşını da,Dünün pişmanlığını da hep bugün yaşadı.Ama bugünü hiç yaşayamadıNe yarın ne de dün”

Bu yüzden diyorum ki 

“Carpe Diem”...


Yorumlar - Yorum Yaz