• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
   "Dünyada Yaşama 
            Dünyayı Yaşa"
Süleyman Çokay - eniyihekim.com
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam65
Toplam Ziyaret122008
Hava Durumu
Site Haritası

PYGMALION ETKİSİ

Sevgili gençler,

 

Sınava hazırlık süreci zorlu ve uzun parkurlardan oluşmaktadır. Size bu zorlukların üzerinden gelme gücünü verecek  anahtar sözcük ise “HAYAL”dir Hayallerimiz ve hayallerimizin peşinden gitme gücümüz aslında kaderimizi ve hayatımızın yönünü belirler. Hedeflerimizin ilk basamağını hep hayallerimiz oluşturur. Hedeflerimiz eylemleri, eylemlerimizde başarıyı getirir. Bu dönemde kurduğumuz hayaller, yarınki hayatımızın gerçekleri olacaktır. İnsanlar hayalle gelişir ama aklımızdan çıkmaması gereken bir noktada hayallerimizin sabırla olgunlaştığı gerçeğidir.

            Başarılı insanları diğerlerinden ayıran temel fark yaptığı işin ustası olmasıdır. Sınavlara  ibadet coşkusuyla, aşkla, ritüel havasında hazırlandığımızda başarı kaçınılmazdır. Yazıma Yunan mitolojisinden bir örnekle devam etmek istiyorum.

            Kıbrıs Prensi, aynı zamanda heykeltıraş Pygmalion, ideal kadını temsil eden fildişinden bir heykel yapmış ve ona Galatea adını vermiş. Galatea o kadar güzelmiş ki, kendini ona aşık olmaktan alıkoyamamış ve ona hayat vermesi için Tanrıça Venüs’e yakarmış. Venüs onun bu isteğini kabul etmiş ve sonsuza kadar bahtiyar yaşamışlar.

            Psikolojik bir çıkarsama yaptığımızda, beklentilerimizin ne kadar önemli olduğunu bu öyküden çıkarıyoruz. Neye odaklanırsak gerçeğimiz olur. Yanlışlara odaklanmak, güçlü yönlerimizi sınava hazırlık sürecinde sergilememize engel teşkil eder.

            Büyük bir şair, filozof ve sanatçı olan Halil Cibran’ın  bir sözünü sizlerle paylaşmak istiyorum. “Dokuduğunuz bir kumaş parçasını sevgiliniz giyecekmiş gibi yüreğinizden çektiğiniz ipliklerle dokumalısınız. Tohumları şefkatle dikemezseniz, ekini sevinerek toplayamazsınız” Cibran devam ediyor: “Hayat hakikaten karanlıktır, hızdan mahrum olursa! Ve her hız kördür, bilgi ile aydınlanmazsa! Ve her bilgi boştur, çalışma ile verimlileşmezse! Ve her çalışma kısırdır, sevgi ile bereketlenmezse! Seve seve çalıştığınız zaman kendinizi kendinize, birbirinize bağlamış olursunuz”

 

KISSADAN HİSSELER

 

Uzakdoğu'da yetişen bir bambu türü olan Moso, dikildikten sonra, 5 yıl boyunca en ideal şartlar altında dahi hiçbir gelişme göstermez. Sonra sihirli bir el dokunmuş gibi, birdenbire günde 40-45 cm kadar büyümeye başlar ve nihayet 6 hafta içinde yaklaşık 27 metrelik boyuna ulaşır. Aslında sihir değildir yaşanan. Moso ağacının duruyormuş gibi yapıp birdenbire büyümesinin sebebi, 5 yıl boyunca toprağa sabırla saldığı yüzlerce metrelik kökleridir."

 
 

Karga bütün gün hiçbir şey yapmadan ağacın en yüksek dalında duruyordu. Onu gören küçük bir tavşan sordu: “Ben de senin gibi bütün gün hiçbir şey yapmadan oturabilir miyim?” “Elbette” dedi karga, “neden olmasın?” Tavşan da onun bu yanıtı üzerine olduğu yere çöktü ve hiçbir şey yapmadan oturmaya başladı. Bir süre sonra çalılıkların arasından bir tilki fırlayıp tavşanın üstüne atladı ve onu oracıkta yiyiverdi. Aşağıda olup bitenleri üzüntüyle izleyen karga kendi kendine söylendi: “Hem aşağıda olup hem de hiçbir şey yapmadan oturabilmenin bedeli çok yüksektir tavşan kardeş… Sen işin bu yanını hiç düşünmedin…”

Sınavı kazanamamak karşılaşabileceğimiz en kötü durum değildir. En kötü durum “başarmayı hiç denememiş olmaktır”. Mücadele etmeden, alın teri dökmeden ve her şeyden önemlisi sabretmeden pozitif bir değişime sahip olamayız ve asla hayallerimizi gerçekleştiremeyiz.

Yolunuz hep açık ,Rüzgar hep arkanızda olsun…                  

SÜLEYMAN ÇOKAY


Yorumlar - Yorum Yaz