"Dünyada Yaşama 
                    Dünyayı Yaşa"
Süleyman Çokay - eniyihekim.com
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam33
Toplam Ziyaret65845
Hava Durumu
Site Haritası

2013 LYS DEĞERLENDİRMESİ

ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI DÜŞECEK

 

2013 LYS matematik ve geometri sınavı, ardından fen bilimleri , edebiyat coğrafya, sosyal bilimler sınavları geçen hafta sonu yapıldı. Sınav genel olarak değerlendirildiğinde son 10 yılın en zor sınavı olduğu ortaya çıkmaktadır. Geçen sene Türkiye ortalamaları Matematik: 14, Geometri: 7.5, İngilizce: 33, Fransızca: 47, Almanca: 49,
Önceki gün yapılan sınavlara yönelik ise Tarih 12.6, Coğrafya 6.15, Felsefe de ise 6.75 olmuştu. Bu seneki matematik ve geometri sınavı ise zorluğundan dolayı ortalamaları düşük çıkacaktır. İlk aldığımız duyumlar bölgemizde tüm soruları doğru yapan aday olmadığı yönünde.Geçen sene matematik testinde 45 net ve üzeri yapan 6798 kişi vardı. Bu sene bu sayının ciddi oranda azalacağı düşünülmektedir. YGS de ilk 10.000 giren bir çok öğrenci matematik testinde 7-15 arası boş soru bırakmıştır.

TM tercihi yapacak öğrenciler sınavın zor olmasından olumsuz etkilenmişler gibi gözükseler de önemli olan sıralama olacağı için kaybettikleri bir şey olmayacaktır. TM taban puanlarında 15-20 puanlık düşmeler kimseyi şaşırtmamalıdır.

            Fen Bilimleri sınavı geçmiş yılların paralelinde gözüktü. Özellikle kimya ve biyoloji kolay sorulardan oluşmuştu.

            Bu sene kontenjanların artması adaylar için önemli bir şanstır. Bu noktada başarı sırası önemini daha da arttırıyor. Puan dışında asıl önemli olan sıralamadır. TM puanlarında geçen seneden farklı olarak daha çok sayısal öğrenci görülmektedir. Bu yüzden TM öğrencileri daha geniş bir tercih yelpazesinde düşünmelidir.

            Sınav sonuçları YGS de çok kısa bir süre içinde açıklanmıştı. Eğer aynı hız devam ederse Temmuzun 2. haftası tercihlere başlayabiliriz.

“Mücadele dünden daha iyi olabilmektir” diyerek  tüm adaylara başarılar diliyorum