"Dünyada Yaşama 
                    Dünyayı Yaşa"
Süleyman Çokay - eniyihekim.com
Üyelik Girişi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret64014
Hava Durumu
Site Haritası

2013 'de Üniversiteli Olmak

ÜNİVERSİTELİ OLMAK

2013 yılının merakla beklenen üniversite yerleştirme sonuçları açıklandı. 672.000 öğrenci üniversiteli oldu. Üniversitelere kayıtlar 2-6 eylül arasında yapılacak. Bu sene herhangi bir programı kazanamayan öğrenciler için ikinci bir şans daha olacak. İkinci bir şans olan ek yerleştirmeler ekim aynın 2. Haftası yapılacak. Bu tercihlere sadece üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler dahil olacak.

Sevgili öğrencilerimizin öncelikle kazandıkları bölümleri iyi etüt etmeleri gerekiyor. Küresel ekonominin gerekleri doğrultusunda üniversite hayatlarına yön vermeleri gerekmektedir. Uzmanlık alanlarını sadece günümüz koşullarına göre değil 5 yıl sonrasının durumunu değerlendirerek belirlemeleri gereklidir. Yabancı dili konusunda özellikle isteğe bağlı hazırlık sınıfları söz konusuysa mutlaka hazırlık okunmalıdır. İkinci yabancı dil için ön çalışmada yapılmalıdır. Üniversitelerin mezunlar dernekleri ile bilgi alışverişinde bulunulmalı , kazandıkları bölümün mevcut durumu, staj imkanlarını şimdiden gözden geçirmeleri ileriki dönem için işlerini kolaylaştıracaktır.

Üniversiteler bireyin sosyalleşmesinin devam ettiği kurumlardır. Akademik başarının yanında günümüzde kişinin iletişimi, sosyal faaliyetleri  işe alım sürecinde oldukça belirleyici olmuştur. Sosyal kulüplere üye olmak, toplumsal projelerde yer almak kişinin özgüvenini de arttıracaktır. Artık aileler değil bireyin kendisi yaşamına yön verecektir.

Bilgi çağı ile küreselleşmenin iç içe geçerek birbirini etkileyen bir devinime dönüştüğü günümüzde , yaratıcı olarak bu değişimin içinde yer almayan öğrenciler kendi yaşamlarında senarist yada aktör olma şansları da olmayacaktır. Kendilerine verilecek küçük rollerde ancak yer bulabileceklerdir.

Medeniyetin  tek adresi olan üniversitelerden en üst seviyede yararlanıp, faydalı bir yurttaş olmanın vurgusunu Atatürk’ün bir açıklamasıyla güçlendirmek istiyorum

“Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için en gerçek yol ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır.”

Diplomaların kağıt parçası olmaması için son kullanma tarihlerinin güncellenmesi  gerekmekte aynı zamanda sosyal bir insan olarak dünyada yer edinilmesi gereklidir

Üniversite sonrasında başı dik, onurlu, kimlikli , uygar, modern, medeni bir hayat dileği ile..

 
Yorumlar - Yorum Yaz